Zespół Pieśni i Tańca „Lubochnianie” powstał w marcu 2007 r. z inicjatywy młodzieży z gminy Lubochnia. Od lutego 2008 roku działa przy Gminnym Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej w Lubochni. Od roku 2011 r. zawiązała się młodsza grupa zespołu, pn. „Mali Lubochnianie”, do której należą dzieci w wieku 6-10 lat.

Zespół występuje na wielu różnorodnych uroczystościach (nie tylko ludowych) na terenie gminy, powiatu, województwa i kraju. Promuje folklor ziemi rawskiej w piosenkach, tańcach, przyśpiewkach i zabawach ludowych. Zespół Pieśni i Tańca „Lubochnianie” cieszy się popularnością i ma wiele znaczących sukcesów. W swym repertuarze ma pieśni, przyśpiewki weselne, tańce i zabawy ludowe regionu rawsko - opoczyńskiego, pieśni i tańce regionu rzeszowskiego oraz Puszczy Białej, tańce narodowe a także widowiska obrzędowe takie jak: „Zapusty”, „Chodzenie z kurkiem po dyngusie”, „Zabawa na odpuście”, „Wieczór kawalerski”,„Andrzejki”, „ Idą, Ida kolędnicy”, „ Na Matki Boski Jagodny” oraz widowisk obyczajowych „Pranie, czyli jak dawniej dzieci robiły i się bawiły” oraz „Na pastwisku”.

„Lubochnianie” występowali między innymiw Zakopanem na międzynarodowych targach żywności, Bukowinie Tatrzańskiej, na Dożynkach Prezydenckich w Spale. Oklaskiwani byli przez gości z Rosji, Niemiec i Węgier. Zespół reprezentował Polskę na Festiwalu Folklorystycznym podczas „Bacowskich Dni” w Malatinie na Słowacji. Dzieci i młodzież z zespołu gościły często na Zamku Królewskim w Warszawie, gdzie uczestniczyły w warsztatach organizowanych w ramach projektu edukacyjnego „Bernardo Belotto - ambasador kultury” a także prezentowały piosenki i tańce regionu rawskiego. Uczestniczyły tam właśnie w koncercie sławnego japońskiego dziecięcego chóru „ Izumi” dla którego potem same wystąpiły. Zespół gościł również w Pałacu Prezydenckim, gdzie wystąpił przed panią prezydentową Anną Komorowską. Zespół uczestniczył w międzynarodowym projekcie dla młodzieży niepełnosprawnej „Gry bez granic”, podczas którego prezentował się przed międzynarodową publicznością w Warszawie. „Lubochnianie” występowali dla gości z Niemiec, Węgier, Rosji, Norwegii, Izraela.

Zespół „Mali Lubochnianie” niejednokrotnie zdobywał pierwsze miejsce podczas Powiatowych Przeglądów Zespołów Regionalnych w kategorii zespołów dziecięcych ( 2011 r., 2012 r.,2014 r., 2015 r., 2016 r., 2018 r.), np. Powiatowym Przeglądzie Folklorystycznym „Nasza Tradycja” w Rokicinach, Rzeczyckich Spotkaniach z Folklorem, Przeglądzie Pieśni i Tańców Ludowych w Mzurkach, Jarmarku Polski Centralnej w Krzyżanowie, Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki i Przyśpiewki Ludowej w Przedborzu. Są zdobywcami Nagrody Specjalnej Dyrektora Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie na ETNOSTRADZOE 2019 oraz zdobywcami I  miejsca w II Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych „Na Pilicką Nutę” 2021 r. Zespół występuje cyklicznie podczas „Dni Reymonta” w Łodzi.

ZPiT Lubochnianie występuje przy akompaniamencie akordeonu, bębenka oraz skrzypiec. Choreografem i instruktorem tańca do 2020 r. była  pani Milena Dzięcielewska, od 2021 r. rolę tą przejęła etnolog pani Aleksandra Grad,  opiekunem zespołu jest pani Małgorzata Tyce, akompaniatorem pan Jerzy Rozpędek. W 2018 roku ZPiT "Mali Lubochnianie" dostał Nagrodę Sejmiku Województwa Łódzkiego w dziedzinie kultury.

Proszę określić gdzie leży problem:
3 + 6 =
Link
3 + 6 =