Koniec realizacja projektu Gminny Eco-Challenge

0c066ff3-db05-44c9-9515-0375b5a5f333

Dobiegła końca realizacja projektu Gminny Eco-Challenge, realizowanego przez Gminne Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną w Lubochni, na realizację którego Fundacja Orlen przekazała w darowiźnie 5 tysięcy złotych.

Gminny Eco-Challenge to projekt realizowany od października 2022 r do końca czerwca tego roku. To projekt międzypokoleniowy skierowany do mieszkańców Gminy Lubochnia. Jego głównym celem było uświadomienie beneficjentom ważkości roli życia pszczół i innych owadów zapylających na Ziemi.
Pszczoły i inne owady zapylające pełnią ważną rolę w środowisku przyrodniczym. Głównym ich zadaniem jest zapylanie roślin. Produkty wytwarzane przez te owady stanowią ogromne dobrodziejstwo dla zdrowia człowieka. Realizując projekt chcieliśmy zwrócić uwagę na pracowitość tych owadów, ich zachowanie, a także fakt, że tym owadom grozi wyginięcie spowodowane nierozsądna działalnością człowieka. Ponadto chcieliśmy wzbogacić wiedzę mieszkańców gminy Lubochnia, na temat pszczół i innych owadów zapylających. Już od najmłodszych lat powinniśmy uczyć się o tym jak ważna jest rola owadów w środowisku , ile korzyści człowiek czerpie z działalności różnych gatunków pszczół i innych owadów, jak ważne jest zachowanie równowagi i balansu między człowiekiem a środowiskiem.
W ramach projektu zostały przeprowadzone następujące działania:

  1. Spotkanie z pszczelarzem w Gminnym Centrum Kultury w Lubochni, podczas którego uczestnicy dowiedzieli się ciekawych rzeczy o pracy pszczelarza oraz o życiu i zwyczajach pszczół i innych owadów zapylających.
  2. Warsztaty kulinarne w Centrum Tradycji Kulinarnych w Małczu, podczas których uczestnicy własnoręcznie wypiekali pierniki , których głównym składnikiem był miód.
  3. Warsztaty budowanie domków dla owadów zapylających. Wykonane domki uczestnicy warsztatów zawiesili w przydomowych ogródkach oraz centrum Lubochni.
  4. Zakładanie pszczelego ogródka w parku gminnym. W pszczelim ogródku nasadzone zostały kwiaty i rośliny miododajne, takie jak: budleje, lawenda, szałwia, cynie, aksamitki, astry, nasturcje.
  5. Warsztaty wytwarzania syropu z mniszka lekarskiego, które przeprowadziły gospodynie z KGW Stokrotki gm. Lubochnia. Podczas warsztatów uczestnicy zapoznali się z procesem wytwarzania syropu z mniszka lekarskiego, dowiedzieli się o jego wielu właściwościach zdrowotnych oraz walorach smakowych. Na warsztatach odbyła się również degustacja pysznych ciasteczek wypieczonych z dodatkiem mniszka a także lemoniady.
  6. Ostatnim działaniem projektowym była wycieczka do pasieki, połączona ze zwiedzaniem oraz warsztatami budowania poidełek dla owadów oraz wytwarzania świec z wosku pszczelego.
           Dziękujemy Fundacji Orlen za wsparcie i możliwość realizacji  projektu.

Proszę określić gdzie leży problem:
4 + 4 =
Link
4 + 4 =