Nowi emeryci i renciści z nowymi legitymacjami w łódzkim

ZUS(68).png

Od początku lutego każdy kto przejdzie na świadczenie z ZUS, otrzyma nową legitymację emeryta-rencisty, dostosowaną do potrzeb osób słabowidzących i niewidzących.

zus.logo.620x

Nowi emeryci i renciści z nowymi legitymacjami w łódzkim ok. 1260

 

Od początku lutego każdy kto przejdzie na świadczenie z ZUS, otrzyma nową legitymację emeryta-rencisty, dostosowaną do potrzeb osób słabowidzących i niewidzących.

Rocznie Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje między 350 tys. a 400 tys. nowych legitymacji emeryta-rencisty. Legitymacja jest potwierdzeniem pobierania świadczenia z ZUS. Do końca stycznia obowiązywał jej stary, jasnozielony wzór (z elementami graficznymi w tle), jeszcze z 2004 r.

legitymacja - emeryta+ Braille+tekst do Rozporz awers

Od 1 lutego 2017 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje już tylko nowe biało-zielone legitymacje. Od starych, poza wyrazistą kolorystyką, odróżnia je także parę innych szczegółów. Po pierwsze i najważniejsze, legitymacja zawiera skrót „LER” (od legitymacji emeryta-rencisty) pisany językiem Braille’a, co ułatwia rozpoznanie dokumentu osobom słabowidzącym i niewidzącym. Nowa legitymacja nie ma już pola „numer świadczenia”, zastąpiło je pole „rodzaj świadczenia”, w ramach którego pojawiać się będą: emerytura, emerytura pomostowa, renta, renta socjalna, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.

legitymacja - emeryta+ Braille+tekst do Rozporz rewers

Rzecz niezwykle ważna: stare legitymacje zachowują ważność i nie będą automatycznie przez ZUS wymieniane. Jednak osoby mające problem ze wzrokiem, dla których legitymacja opatrzona alfabetem Braille’a, będzie stanowiła duże ułatwienie, mogą w każdej chwili zdać stary dokument i odebrać nowy.

Jednocześnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że legitymacja z zasady nie stanowi tytułu do jakichkolwiek ulg np. w transporcie publicznym. O tym decydują odrębne przepisy dotyczące przewozów w transporcie krajowym oraz lokalnym.

W województwie łódzkim od początku lutego wydrukowano już ok. 1260 takich legitymacji. Po ok. 500 sztuk w I i II Oddziale ZUS w Łodzi oraz ok. 260 w Oddziale ZUS w Tomaszowie Mazowieckim. Wraz z decyzjami legitymacje są do świadczeniobiorców wysyłane pocztą.

Monika Kiełczyńska
Regionalny rzecznik prasowy ZUS
woj. łódzkiego

ul. Szamocka 3/5
01-748 Warszawa

tel. 22 667-13-75
tel. 502-006-618

www.zus.pl
rzecznik@zus.pl

Proszę określić gdzie leży problem:
9 + 9 =
Link
9 + 9 =