Program "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej" - edycja 2022
Program "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej" - edycja 2022 jest realizowany przez Gminę Lubochnia we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Lubochni. Zadanie to jest finansowane w ramach programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej ze środków Fundusz Solidarnościowego na podstawie ustawy z dnia 23 października 2018 roku.
Cel programu:
Głównym celem programu jest wprowadzenie usługi asystenta jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym, którego adresatami są:
- dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji;
- osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenie o niepełnosprawności o stopniu znacznym lub o stopniu umiarkowanym albo traktowane na równi do wymienionych w punkcie 1 i 2.
Program ma także zapewniać:
- poprawę jakości życia osób niepełnosprawnych, w szczególności poprzez umożliwienie im jak najbardziej niezależnego życia;
- wsparcie osób niepełnosprawnych oraz pomoc adekwatną do potrzeb tych osób;
- uczestnictwo osób niepełnosprawnych w wydarzeniach społecznych, kulturalnych, rozrywkowych lub sportowych;
- wsparcie asystenckie dla niepełnosprawnych uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, także w innych wymiarach życia i funkcjonowania społecznego.
Zakres programu:
- Program zapewnia usługi asystencji osobistej osobie niepełnosprawnej, mające na celu pomoc uczestnikom programu w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym.
- Program zakłada wsparcie finansowe dla gmin w zakresie świadczenia usług asystencji osobistej, która będzie dostosowana do potrzeb osoby niepełnosprawnej, mieszkającej na terenie gminy.
- Usługi asystencji osobistej mogą świadczyć osoby posiadające dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących kierunkach - asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, fizjoterapeuta; osoby posiadające co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom niepełnosprawnym na przykład doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom niepełnosprawnym w formie wolontariatu; osoby wskazane przez uczestnika programu lub jego opiekuna prawnego, które nie są członkami rodziny osoby niepełnosprawnej, pod warunkiem złożenia przez osobę niepełnosprawną pisemnego oświadczenia, że wskazany przez nią asystent jest przygotowany do realizacji wobec niej usług asystencji osobistej.
- W przypadku gdy usługi asystencji osobistej będą świadczone na rzecz dzieci niepełnosprawnych do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności, wymagane jest także zaświadczenie o niekaralności, pisemna informacja o niefigurowaniu w Rejestrze Sprawców Przestępstw na tle seksualnym, pisemna akceptacja osoby asystenta ze strony rodzica lub opiekuna prawnego dziecka z niepełnosprawnością.
- Gmina przyznaje usługi asystencji osobistej na podstawie karty zgłoszenia do programu.
- Usługi asystencji osobistej mogą w szczególności polegać na pomocy asystenta w wykonywaniu czynności dnia codziennego dla uczestnika programu; wyjściu, powrocie lub dojazdach z uczestnikiem programu w wybrane przez uczestnika programu miejsca; załatwianiu spraw urzędowych; korzystaniu z dóbr kultury takich jak muzeum, teatr, kino, galerie sztuki, wystawy; zaprowadzaniu dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności do placówki oświatowej lub przyprowadzaniu z niej.
- Usługi asystencji osobistej mogą być realizowane przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
- Limit godzin usług asystencji osobistej finansowanych ze środków Funduszu Solidarnościowego przypadających na 1 uczestnika wynosi nie więcej niż 840 godzin rocznie dla osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną; 720 godzin rocznie dla osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności; 360 godzin rocznie dla osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności i dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w punkcie 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności.
- Uczestnik programu za usługi asystencji osobistej nie ponosi odpłatności.
- Koszt jednej godziny zegarowej wynagrodzenia z tytułu świadczenia usług asystencji osobistej nie może przekroczyć 40 złotych brutto wraz z kosztami pracodawcy.
- Gmina dokonuje rozliczenia usług asystencji osobistej na podstawie wypełnionej karty realizacji usług asystenckich.
Program będzie realizowany od miesiąca marca 2022r. do miesiąca grudnia 2022r.
Osoby zainteresowane programem mogą zgłaszać się do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubochni, ulica Tomaszowska 9, pokój nr 4.
Pliki do pobrania