Sanepid informuje:

Decyzje o nałożeniu kwarantanny przekazywane ustnie. Decyzje w formie pisemnej nie będą wystawiane.

Sanepid informuje:

Decyzje o nałożeniu kwarantanny przekazywane ustnie.

Decyzje w formie pisemnej nie będą wystawiane

Jak poinformować o odbywanej kwarantannie:

Państwowy Powiatowy Inspektor  Sanitarny w Tomaszowie Mazowieckim informuje, że w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-COV 2 zaistniała sytuacja uniemożliwiająca doręczanie decyzji o nałożeniu kwarantanny na piśmie w trybie art. 33 ust. 3a pkt 3 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. z 2019 r. poz. 1239 z późn. zm.).

 I.   Decyzja o nałożeniu kwarantanny jest przekazywana w każdy możliwy sposób zapewniający dotarcie decyzji do adresata, w tym ustnie (art. 33 ust. 3a pkt 1 ww. ustawy). Jest to podstawowy i skuteczny prawnie sposób nakładania kwarantanny, jednocześnie zapewniający odpowiednią szybkość postępowania.

II.  Informacja wynikająca z § 4-5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. z 2020 r. poz. 1758, z późn. zm.):

 

1. Osoba odbywająca obowiązkową kwarantannę informuje pracodawcę o jej odbywaniu. Informację tę przekazuje się za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności, w tym przez telefon.

2. W celu wypłaty osobie odbywającej obowiązkową kwarantannę, za okres jej trwania, wynagrodzenia, o którym mowa w art. 92 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1320), lub świadczenia pieniężnego z tytułu choroby określonego w odrębnych przepisach, osoba ta, w terminie 3 dni roboczych od dnia zakończenia obowiązkowej kwarantanny, składa pracodawcy lub podmiotowi zobowiązanemu do wypłaty świadczenia pieniężnego z tytułu choroby pisemne oświadczenie potwierdzające odbycie obowiązkowej kwarantanny. Oświadczenie to można złożyć za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności.

3. Płatnik składek, który nie jest obowiązany do wypłaty świadczenia pieniężnego z tytułu choroby, niezwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni, przekazuje powyższe oświadczenie osoby kwarantannowanej do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Oświadczenie to stanowi także dowód usprawiedliwiający nieobecność w pracy w okresie odbywania obowiązkowej kwarantanny. Oświadczenie to można złożyć za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności.

4. Oświadczenie zawiera:

1)    dane osoby, która odbyła obowiązkową kwarantannę:

a)    imię i nazwisko,

b)    numer PESEL, jeżeli go posiada,

c)    serię i numer paszportu, jeżeli był okazywany funkcjonariuszowi Straży Granicznej w ramach kontroli;

2)    dzień rozpoczęcia odbywania obowiązkowej kwarantanny i dzień jej zakończenia;

3)    podpis osoby, która odbyła obowiązkową kwarantannę.

 5. Pracodawca lub podmiot zobowiązany do wypłaty wynagrodzenia albo świadczenia pieniężnego z tytułu choroby, może wystąpić do właściwego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej w celu weryfikacji danych zawartych w oświadczeniu. Wystąpienie wymaga uzasadnienia. 

6. Powyższe ustalenia dotyczą osób:

1)    poddanych obowiązkowej kwarantannie na podstawie § 2 ust. 2 pkt 2 ww. rozporządzenia;

2)    poddanych obowiązkowej kwarantannie na podstawie art. 34 ust. 2 ww. ustawy;

3)    będących adresatami decyzji przekazanych w sposób inny niż na piśmie, o których mowa w art. 33 ust. 3a ww. ustawy;

4)    osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących z osobami poddanymi obowiązkowej kwarantannie, o których mowa w pkt 1-3.

 

Proszę określić gdzie leży problem:
7 + 9 =
Link
7 + 9 =